Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.11.2020 13:58 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER,ANALIK DOĞUM İZNİNE AYRILAN İŞÇİ İÇİN 1.RAPOR 12.08.2020 BAŞLANGIÇ BİTİŞ 07.09.2020 DİR. 2.RAPOR 08.09.2020-12.12.2020 DİR.1.RAPOR VE 2.RAPORU 12.12.2020 TARİHİNDE ONAYLAYIP.1.RAPOR'DAN SÜRESİ DIŞINDA ONAYLADIĞIMIZ İÇİN CEZAİ YAPTIRIM UYGULANIRMI? TEŞEKKÜRLER

Cevap : Bu raporda istirahat başlangıç tarihi yazılıdır ancak bebeğin doğum tarihi ve raporun sonlanacağı tarih henüz netleşmediği için bu kısımlar boştur. İşçi bu raporu işverenine vermelidir. Ancak raporun matbu olarak verilmemesi de mümkündür. Bu durumda sağlık kuruluşunun SGK sistemine online olarak girilen bildirimi dikkate alınır. Online olarak giriş yapıldığında işverenin SGK’ da kayıtlı e-mail adresine sağlık kuruluşunun raporu sisteme girdiğine ve işverenin onaylaması için beklediğine dair bilgilendirme maili gelmektedir. Raporun bitiş tarihini takip eden ayın 23’üne kadar işveren bu raporun onayını SGK sistemi üzerinden vermelidir. Sadece onay vermek analık parasının alınması için yeterli olmayıp aynı zamanda SGK sistemi üzerinden çalışılmadığına dair giriş ekranından raporun girişinin yapılması veya e-bildirge ’de “sigortalı istirahat süresince çalışmamıştır” seçeneğinin işaretlenmesi gereklidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.