Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2020 11:16 (Üye) Soru : Merhaba, Taşınmaz satışı ile ilgili 3 sorum olacak. 1) Kurum aktifinde bulunan bir taşınmaz KDV'den muaf bir vakfa satışı yapılacak. KDV istisnası uygulamanın bir yolu var mı acaba. 2) Aynı şekilde Kurum aktifinden gerçek kişilere yapılacak taşınmaz için mutlaka kdv hesaplamak gerekiyor mu ? 3) Gerçek kişilere ait taşınmazların, vergiden muaf bir kurum tarafından satın alınması halinde s.s. kdv hesaplamak gerekiyor mu ? Çok teşekkürler, iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : Alıcının KDV veya başka vergiden muaf olması KDV hesaplanmasına engel değildir. Alıcının vergi mükellefi olup olmamasının önemi yoktur.Satıcının durumu KDV 17/4 maddedeki şartları varsa KDV istisnası uygulanır.Gerçek kişi GV mükellefi ise ve G:menkul aktife kayıtlı ise düzenlenecek faturada KDV hesaplanır.Vergi mükellefi olmayan kişiler G.menkulü kime satarsa satsın KDV hesaplanmaz.(2) nolu KDV de hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.