Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2020 11:09 (Üye) Soru : Merhaba, Kendine ait ve kiraladığı dairelerde yurtdışı kurumlar aracılığı ile günlük kiralama işleri yapan mükellef şu anda sadece uzun süreli kiralama yaparak faturasını kesmektedir. Daha önceki dönemlerde Turizm Katkı Payı beyanı verilmiştir.Sorularım şöyle: 1- Günlük kiralama işlemi yapanların Turizm Katkı payı beyanı verme yükümlülüğü var mıdır? Farklı görüşler var tereddütte kaldım.Maliyeye iki defa sordum, iki farklı cevap aldım. 2-Uzun süreli mesken kiralamalarında yani mükellefin şu anki durumunda Turizm katkı payı beyanı verme yükümlülüğü var mıdır? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Turizm katkı payı ödemesi gerekir (BİNDE 7,5) Konu ile ilgili aşağıdaki linkde bulunan Rehberimizi inceleyiniz .https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_tebligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.