Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2020 13:38 (Üye) Soru : Perakende satış yapan mükellefimiz meyve sebze satışlarına da başladı. Meyve sebze alım faturalarının muhasebeleştirilmesi hakkında yardımınızı rica etmekteyim. Sayın danışmanım aslında takıldığım iki husus var. Diyelim ki ürünlerin toplamı 1.814,00 TL olsun (%1 kdv) 18.14 olsun. Buraya kadar normal bir şekilde 153 / 191 borç ve 320 alacak yapmak mantıklı geliyor ; ama bir de aynı faturada 18,14 rüsum ücreti var. Bu noktada ne yapacağıma karar veremiyorum. Bir de bazı faturalarda sebze ve meyvelerde %0 Kdv li oluyor. Bunu da nasıl muhasebe kaydı yapabilirim.Son olarak yine bazı faturalarda yükleme gideri, kap giderleri oluyor; bunları malın maliyetine ekleyip kdv sini düşmem doğru olur mu ? Desteğiniz için teşekkürler.

Cevap : Ru sum ücreti 153 hesaba yazılır. KDV de % 0 diye bir oran yok.KDV ne tabi olmayan işlemler veya İstisna vardır. KDV ne tabi olmayan mal ve hizmet alışları ilgili hesaba yazılır KDV ile ilgi işlem yapılmaz. Depozitosuz kaplar için ödenen bedel gider hesaplarına yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.