Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2020 14:18 (Üye) Soru : Merhaba, üreticiden direk ürün alarak tüketiciye satma ana faaliyet konusu olan TÜKETİCİ KOOPERATİFİYİZ.Cevaplarınıza ihtiyacımız olan sorularımız aşağıdadır 1) Çiftciden aldığımız zirai mahsullerde(gıda ürünlerinin tamamında ) stpoaj oranı olarak %4 mü uygulayacağız 2) Mükellef olamayan gerçek kişi üreticilerde örneğin takı ürünleri - süs sabunları -konserve vb (devamlı ve ticari maksatla üretilmeyen ürünler ) burada stopaj oranı ne olacak 3) Ürünleri vergi mükellefinden aldığımızda ödediğimiz KDV yi indirim konusu yapabiliyoruz.Bu tip alımlarda stopaj ödemesi yapıyoruz ama bunu indirim konusu yapma durumumuz yok.Burada nasıl bir yol izlemeliyiz. Yorumlarunız için şimdiden çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Cevap : 1)-Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai mahsuller için % 2 Ticaret borsasında tescil yapılmadan alıanan zirai ürünler için % 4 GV stopajı yapılır. 2)-GVK 9/6 -8 maddesine tabi olanlardan alınan ürünler için % 2 oranında GV stopajı yapılır. 3)--Stopajlar indirilmez muhtasar beyanname ile beyan edilir ve ile ödenir. Yukarıdaki KOnular için GVK 9/6-8 ,GVK 94/11-c ve 94/13-a maddelerini inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.