Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2020 11:21 (Üye) Soru : MERHABA çalıştığım şirket beni 16/04/2020-31/05/2020 tarihinde evden çalıştığım halde 28 pandemi üzcretsiz izin gösterdi. ben ayrılmak istiyorum bu yatırılmayan sigorta primimin yatması istiyorum.bahsetiğim olay ben,m haklı nedenle fesih imkanı veriyor mu ? çünkü işşsizlik parası almak istiyıorum mağdur edildim.fakat şöyle bir durum var bu yatırılmayan sigorta yattığında 600 gün oluyor. nasıl bir yol izlemeliyim sorunlu şekilde de ayrılmak istemiyorum ama mağdur edildim.

Cevap : Çalıştığınız işyerinin fiili çalışmanıza uygun olmayan bildirimi var ve bu bildirimden dolayı hak kaybınız sözkonusu çalışmanız karşılığında ifadenize göre eksik ücret ve bildirim yapılmış Bu durumda işkur ve sgk ya durumunuzu bildirmeniz halinde bu sorunsuz ayrılmanız cümlesine uygun olmayacaktır. Ancak yapılması gerekende budur. Geriye doğru bildirimlerin iptal ve düzeltme ile verilmesi ve ücretinin de tam olarak tarafınıza ödenmesi gerekmektedir. Burada hem işçin hemde devletin prim kaybı bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.