Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2020 12:12 (Üye) Soru : Üstadım cevap için teşekkür ederim.fakat ben zaten sorduğum soruda sizin verdiğiniz cevabı yazmıştım.2 sorum vardı. 1-Ödenmemiş sermayesi olan bir Ltd kar dağıtımı yapabilir mi? 2-Yapabilir ise 2020 kar'ını en erken tarihli olarak ne zaman dağıtılabilir? (covid tebliğinden bağımsız olarak yada uzatılmadığını varsayarak soruyorum Soru: Merhaba, Ödenmemiş sermayesi olan bir Ltd kar dağıtımı yapabilir mi? Yapabilir ise 2020 kar'ını en erken tarihli olarak ne zaman dağıtılabilir? (covid-19 dan dolayı geçmiş yıllar dağıtılamaz ve 2019 kar'ının %25 den fazlası dağıtılamaz tebliğinden bağımsız olarak cevaplayabilir misiniz?). Saygılarımla Cevap:Sayın, kar'ının %25 den fazlası dağıtılamaz düzenlemesi yıl sonuna kadar uzatıldığından ötürü dönem karının en fazla yüzde yirmibeşi dağıtalabilir kalan kar ve geçmiş yıl karları bu kısıtlama süresince dağıtılma kararı alınması ve dağıtılması yapılamaz. iyi çalışmalar. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : sermayenin ödenmemiş olması, geçmiş dönem karının dağıtılmasına engel teşkil etmemektedir. 2020 yılı karı 2021 yılı içinde karın netleşmesinden sonra alınacak genel kurul kararı ile dağıtılabilir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.