Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2020 10:15 (Üye) Soru : Merhaba; İthalat işlemleri için yurtdışına avans ödemelerimiz var. (159. İthalat avansları hesabında takip ediyorum). Sürekli avans ödemesi olduğundan ve ürünler bir kaç ay sonra geldiğinden 159-yurtdışı hesabı sürekli bakiye vermektedir. 1-bu hesabı kur değerlemesine tabi tutmamız gerekiyor mu. Sonuçta gerçek anlamda kur gelir ve giderim olmamaktadır. 2- Bu hesapta sürekli bir kur farkı oluyor. Bu kur farkını ithal ettiğim ürünlerin maliyetine (+ veya -) atmamız doğru olur mu. Bu konuda vergi denetimlerinde sorun yaşamamak için sizin nasıl bir öneriniz olur.

Cevap : 1-159 hesap için kur değerlemesi yapılacaktır. 2-Kur farkı ; Mal henüz ithal edilmediği için maliyete yazılmaz Kambiyo kar'ı olur. (646)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.