Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2020 13:48 (Üye) Soru : Firma 2017 yılı vergi incelemesi sonucu bilinçli sahte fatura kullanıcısı olarak rapor düzenlendi İligili alış faturalarındaki kdv ler ret edildi ve 3 kat vergi ziyaı cezası ile 3-5 yıl arası ceza davası açıldı Aradan yaklaşık 1 yıl geçti bu sefer sahte fatura düzenleme şüphesiyle 2017 tekrar vergi incelemesine sevk edildi Bu durumda; - Firma aynı yıl (2017) için hem sahte fatura kullanma hem de sahte fatura düzenleme suçu ile ilgili vergi inceleme raporu düzenlenebilir mi? - Firma yetkilisi aynı yıl için sahte fatura kullanma ile ilgili olarak 3-5 yıl hapis cezası varken ayrıca aynı yıl için sahte fatura düzenleme suçu için ayrıca 3-5 yıl arası ikinci bir dava açılabilir mi? Usulen bu olabilir mi? aynı yıl için hem sahte fatura kullanma hem de sahte fatura düzenleme suçları ile ilgili rapor düzenlenip iki defa ceza davası açılabilir mi? Teşekkürler

Cevap : Vergi incelemesi Aynı yıl için Tüm vergi çeşitlerinden incelemeyae tabi tutulabilir.2017 yılı için KDV incelemesi dışında Kurumlar vergisi ve diğer vergilerde de inceleme yapılmasına bir engel yok.Yapılabilir. İki defa ceza davası açılablir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.