Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.11.2020 15:02 (Üye) Soru : Merhaba, 1)Kur farkı faturasındaki KDV matrahının beyannamede "Tevkifat uygulanmayan işlemler bölümüne mi diğer işlemler bölümüne mi yazılması daha doğru olur? 2)Firmamız Nisan ayı SGK primini mücbir sebep kapsamına teknik bir nedenle alınmaması sebebiyle primi cezalı olarak ödeme durumunda kaldı..Ödeme sonrasında yapılan başvuru neticesinde mücbir sebep kapsamına alınması sonucu 1.600 TL'lik SGK dan bir alacak oluştu ve bu alacak Eylül SGK prim borcundan mahsup edildi ve kalan tutar ödendi. SGK borcundan mahsup edilen 1.600 TL'lik tutarı nasıl muhasebeleştirme m doğru olur?

Cevap : 1-Tevkifat uygulanmayan işlemler bölümün de beyan edilir. 2-Oluşan alacak 136 hesaba yazılması halinde 361(B) 136 (A) olarak kayıt yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.