Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2020 14:12 (Üye) Soru : MERHABA, BRÜT ÜCRETİ 3.000,00 TL OLAN BİR ÇALIŞANIN EKİM AYINDA NET ÜCRETİ 2.324,71 TL 'SININ ALTINA DÜŞMEKTEDİR. ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARDA NET ÜCRETİN KORUNMASI İÇİN GELİR VERGİSİ DİLİM ARTIŞINDAN GELEN ARTIŞIN A.G.İ. 'ye İLAVE EDİLEREK 2.324,71 tl 'SININ KORUNMASI SAĞLANMAKTADIR. BU DURUM DİĞER ÜCRETLİ OLARAK GÖRÜNEN İŞÇİLER İÇİNDE GEÇERLİMİDİR?.. YANİ BRÜT ÜCRETİ 3.000,00 TL OLAN BİR İŞÇİ İÇİN SORMAKTAYIM.

Cevap : AGİ ilavesi, 2016 yılında yapılan asgari ücret zammıyla beraber ilk kez 2. vergi diliminden vergi vermek zorunda kalması ile uygulanmaya başlanmıştı. Asgari ücretlilerin kazancının net tutarını korumak için, kesilen gelir vergisi tutarı, net asgari ücret tutarının altına düşmeyecek şekilde ilave edilmişti. Bu uygulama, 7103 sayılı Kanun ile, Mart 2018’den itibaren 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 32. Maddesine eklenen fıkra ile süreklilik kazandı. Yapılan bu düzenleme ile, her yıl, kazancını asgari ücret üzerinden elde eden çalışanlar, bulunduğu ayın net asgari ücretinin (agi ile birlikte) altında bir ücret alamıyor. Gelir vergisi dilimi değişikliği nedeniyle oluşan ücret kaybı, ilave AGİ tutarının eklenmesi ile telafi edilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.