Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2020 10:35 (Üye) Soru : merhaba. 2 ortak a.ş. kurdular. 2 ortağa ait arsayı, şirket kuruluşunda ayni sermaye olarak koydular, şuan arsayı satacaklar. arsa satılırsa şirketin sermayesi düşecek mi? bu arsa satılır ise fatura kesilecek mi? veya vergi açısından nasıl olacak, bu konu için bilgi verebilirmisiniz, arsa satılır ise nasıl bir yol izlemek gerekir. tşk iyi günler dilerim

Cevap : Arsa satışı için Fatura düzenlenecektir. Arsa satılınca sermaye azalmaz.Arsa satışından elde edilen kazanç gelir hesaplarında yer alır. Şayet arsa 2 yıldan fazla aktif de bulunuyor ise ve KVK 5. maddedeki şartlar var ise kazancın % 50 sini sermayeye ekler veya pasif de fon hesabında 5 yıl tutarsa % 50 lik kısım için KV istisnası Uygulanır.Ayrıca KDVK 17/4 maddesindeki koşullar varsa Faturada KDV hesaplanmaz. İlgili maddeleri inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.