Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2020 14:27 (Üye) Soru : Merhaba.1-meslek mensubu çıkan KDV ödemelerini, düzenlediği makbuzdan alacaklı olduğu stopaj kesintilerine mahsup yapabilir değilim her ay? 2-meslek mensubu, ofisi açmadan önceki kiraladığı iş yerine yaptığı harcamaları mükellefiyet başladıktan sonra gide yazabilir değil mi? 3-meslek mensubu her müşterisi için muhasebe vekalet almalı mı? 4-bilançoya tabi müşteriye ait 2021 yılında başlanacak olan defter için, açılış kaydını nasıl yapacak, önceki muhasebeci (2020 ye bakan eski muhasebeci)yıllık beyannameye kadar işlemlere devam edebiliyor?

Cevap : 1-Mahsup yapabilir. (GİB Geksis siteminden) 2-Mükellefiyet henüz açılmadığı için Gider yazılamaz.(Fatura ve belgeleri Mükellefiyet açıldığı tarih den sonraki tarihe düzenletiniz .) 3- Müşteri ile Sözleşme yapması halinde beyanname ve bildirimler için vekalet gerekmez. İsterseniz vekalet alınabilir .Zorunluluk yok.. 4-Önceki meslek mensubu 2020 yılına ait beyanname ve bildirimleri verecektir.(Aralık ayı beyannameler,geçici, vergi beyanı yıllık beyanname)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.