Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2020 13:45 (Üye) Soru : şahıs mükellef aktifine kayıtlı binek aracı satıp 500000 tl tutarında sıfır yeni bir binek araç almak istemektedir. Satılan araçtan elde ettiği karı yenileme fonuna atabilirmiyiz.ve fonu 3 yıl geçtikten sonra sermayeye ilave edebilirmiyiz. ayrıca yeni alınan araca ilişkin ötv ve kdv yi 140000 tl nin tutarını direkt gider yazabilirmiyiz. araç için ödenen kredi faizleinin ne kadarını gider yazabiliriz

Cevap : Yenileme fonu uygulaması için mükellefin Bilanço esasın göre defter tutması gerekir. Fon sermayeye ilave edilemez. Yeni alınan aracın amortismanı gideri için kullanılır veya 3. yılın sonunda dönem karına eklenir. 2020 yılı için Gider olarak yazılacak özel tüketim vergisi ve katma değer vergisinin toplam tutarı 140.000 TL’dır. Kredi faizinde bir sınırlama olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.