Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2020 15:50 (Üye) Soru : Merhaba 1-7256 Sayılı kanun stihdama dönüş prim desteği kapsamında daha önce sigortalılıği bildirilmeyen kişilerin 01-12-2020 tarihinden sonra fiilen çalıştırılması ve ssk lı olarak bildirilmesi sonunucunda 2019- ocak /2020-Nisan dönemlerine ait Muhtasar beyannamede beyan edilmeyen Gelir vergisi ve damga vergisi nasıl olacağı hakkında bilgi verir misiniz ? 2-Aynı kanunun ilave istihdam prim desteği kapsamında işe alının sigortalı personel için verilen teşfik, işten çıkarma yasağının kaldırılası tarihine kadar devam etmektedır. İşten çıkarma yasağının kalkmasından sonra çalıştırlan personel sayısının yarısı alınan destek süresi kadar çalıştırılması gerekmektedir. Bu işçilerin destek süresi içerisinde veya destek süresi sonunda kendi istekleri ile işten ayrılması halinde karşılaşılabilecek durumlar bilgi verir misiniz ?

Cevap : Her iki sorunuzda uygulama tebliğiyle açıklığa ulaşacaktır. Tebliğ Cumhurbaşkanlığına sunulmuş ve henüz resmi olarak yayınlanmamış bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.