Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2020 08:59 (Üye) Soru : Sayın Danışmanım, Merkezi İstanbul da bulunan ve üretim yeri Şabanözü/Çankırı da bulunan mükellefim için 2 sorum olacak. 1- Bu firma üretim yaptığı mamullerin kablo, ve diğer parçaların montaj ve vidalama gibi işleri evde bulunan ve işyerinde çalışmaya kişilere gerekli işlem kesme, parça ekleme, parça sıkıştirma için iş vermekte bu işlerin tutarını da öderken Gider pusulası düzenlemekte gider pusulasından % 10 stopaj yapıp kalanı ödemektedir. Yapılan bu stopaj işlemi doğrumu dur. Yapmadan gider pusulası düzenleyerek ödeme yapabilir miyiz. 2- Firmada işçilerin yemek işleri için firmada mutfakta hazırlanıp işçilere vermektedir. Cevrede bulunan arazı sahiplerinden vergi mükellefi olmayanlardan Domates, Sebze gibi ürünler alarak yemek hazırlamaktadır. Bu kişilere de gider makbuzu düzenleyip % 5 stopaj kesintisi yaparak ödeme yapılmaktadır. Bu işlem de de nasıl bir yol izlemeleyim. Teşekkür eder, iyi malışmalar dilerim.

Cevap : 1-GVK 9.maddesinde belirtilen muaflık da böyle bir tanımlama yok.İş yapan kişiler Basit usulde veya Gerçek usulde vergi mükellefi olmaları gerekir.Gider pusulası ile ödeme olmaz. 2-Üreticiden alınan zirai ürünler için Müstahsil makbuzu düzenlenir.% 4 GV stopajı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.