Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2020 09:09 (Üye) Soru : 30 civari persobeli olan mobilya imalati yapan firma limited sirket ve sgk prim borcu 800 bin tl civarı Firmanın 2 aracınin ustune sgk e-haciz yapmış ancak araçlar firmada ve hala kullanıyor (araçların toplam değeri 300 bin tl) Sgk araç haczi dışında başka bir haciz işlemi yapmadan yani işyerine icraya gelmeden sirket ortak ve müdürünün tek evinin üzerine e-haciz uyguladığını öğrendik Kanunda "şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacaklari" için yetkili ve ortağın sorumluluğundan bahsediyor Bu durumda sadece sirketin araçlarına elektronik haciz uygulaması bu şartı sağlamış olur mu? Veya hangi durumlar yerine getirilmelidir bu sartın sağlanması için "şirketten tamamen veya kısmen tahsil edilemeyen veya tahsil edilemeyeceği anlaşılan amme alacakları" Ayrıca firma ortak ve yetkilisine ödeme emri gelmemiş ve haciz uygulanan ev kişinin tek evidir Bu konuda ne yapılabilir? Usul yönünden hatalı değil midir? Saygılar

Cevap : 6183 sayılı kanuna göre haciz yapılmadan borçluya ödeme emri tebliği edilir Ödeme emrinin tebliği edilir 15 gün içinde itiraz edilmez ise Haciz uygulanır.Borçlunun tek evi olması haciz e engel değildir. Bürokratik işlemlerin doğru yapılıp yapılmadığı konusunda bizim yorumumuz olmaz.İlgili kurum ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.