Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.11.2020 15:22 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstad. Tıbbi kongre organizasyonları yapan bir ltd.şti. mükellefim. Günümüz şartları dolayısı ile tıbbi kongrelerini online olarak yapmaktadır. Kongrelerde konuşmacı olan serbest çalışan doktorlar aldıkları ücrete karşılık SMK düzenlemektedir. Ancak bazen serbest çalışmayan devlet hastanesi yada bordrolu doktorlarında mesleki tecrübe ve uzmanlıklarından yararlanılmaktadır. Bu durumda konuşmacı olarak ödenen "telif ücreti" Gider pusulası ile belgelenmiş ve bankadan ödenmiştir. Gider pusulasında olması gereken stopaj oranı ve KDV tevkifatı uygulanmalı mıdır konusunda tereddüt oluşmuştur. Bu konuda değerli bilgi ve görüşlerinizi alabilir miyim. Teşekkürler

Cevap : Devlet memuru olan doktorlara yapılacak ödeme TELİF ödemesi değildir.Ücret bordrosu düzenlenir. GVK 103. maddesindeki tarife uygulanır. KDV hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.