Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2020 16:02 (Üye) Soru : Merhaba; 11 Kasım günü İşveren vefat ediyor. İşçi tarafından işverenin vefatından sonra da işyeri çalıştırılmaya devam ediyor. Bu durumda işyeri kapanış tarihi ne olmalı Yazarkasadan satışlar yapılmıştır. Hatta stok mevcuttur. stok çıkışları hangi tarihte yapılmalıdır. Eğer varisleri devir almak isterse nasıl bir yol izlemeliyiz. Ayrıca sigortalı işçi çalışmaktadır. İşyerinin devri yada kapatılması durumunda nasıl bir yol izlememiz gerekir. Teşekkür ederim.

Cevap : Varisler aynen devam edecek ise varisler adına Vergi mükellefiyeti açılır ve işlemler devam eder. Mükellefiyet kapatılacak ise eldeki mal ve değerler satılır.fatura düzenlenir VD den kapanış kaydı yaptırılır. 01/01/2020 -11/11/2020 kıst dönem yıllık GV beyannamesi 4 ay içinde verilir. Bürokratik işlemler için VD ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.