Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2020 11:44 (Üye) Soru : Selamlar, Geçen gün yazmama rağmen cevap verilmedi ve tekrar yolluyorum,umarım cevap yollarsınız.Mükellefimiz ÖTV (I) den vergi mükellefi EPDK lisans bayiligi yok.2021 yılında E defter mükellefimiyiz.Satışlarımız E defter kapsamında bulunmamaktadır.Teşekkürler.

Cevap : Merhaba; Mükellefiniz; "6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler." bu kapsamda kalan bir mükellef ise 1/7/2020 itibariyle e-fatura uygulamasına dahil olacaktı. Bu sebepten dolayı da 1/1/2021 tarihinde e-defter uygulamasına dahil olması gerekiyor. Eğer ilgili kriter kapsamında değilse e-defter uygulamasına girmeyecektir. Ancak mükellefin başkaca bir özellikli durumu var mı bilmek gerekir. Mesela bağımsız denetime dahil mi vs iyi çalışmalar dilerim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.