Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.11.2020 15:29 (Üye) Soru : merhaba, kasım ayı içinde ücretsiz izinde olan bir personelimiz var.( pandemi şartları taşımadığı için 21 kodla bildirim yapıyorduk) bu personeli 9 kasım da işe çağırdık ama gelmedi, Noterden de ihtar çektik, 3 gün peş peşe, şu an dahi işe gelmiyor. sigorta bildirgesinde devamsızlık koduna 12 kod lamı bildirmeliyiz yoksa hangi kodu seçmek uygun olur. henüz işten çıkışı yapılmadı

Cevap : 12-Birden Fazla: Yine, Nisan dönemi öncesi için, kısa çalışma uygulaması kapsamında olduğu halde, kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan işçilerin, o ay içerisinde, kısa çalışmayla beraber, devamsızlık, istirahat vb. eksik gün nedenleri de varsa bildirimler bu kod üzerinden yapılacaktır. işten çıkış olacaksa; işten çıkış kodu 29 kod işveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih : İş Kanunu 25/II maddesi kapsamında, (g) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.) işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı sebebiyle işveren tarafından iş sözleşmesi feshedilebilecektir. Bu durumda bu kod seçilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.