Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.11.2020 16:06 (Üye) Soru : Sayın yetkili, Kurumlar vergisi mükelleflerinde % 5 vergi indirimi muhasebe kaydı nasıl olmalıdır. Teşekkürler. saygılarımla,

Cevap : % 5 İNDİRİM MUHASEBE KAYDI KV beyannamesi verilip Tahakkuk fişi alındıktan sonra Beyanname üzerinden indirilen % 5 oranındaki indirim için aşağıdaki muhasebe kaydı yapılır. --------------------- /04/2020 ---------------------- 136 Hesap 570 Hesap ----------------------/---------------------- 136 Hesap daha sonra mahsup edilecek vergi ile kapatılır. ---------------------/------------------------ 360 Hesap 136 Hesap ---------------------/-------------------- mahsup işlemi Dilekçe ile “GİB İnternet vergi dairesi Geksis" sistemi üzerinden vergi borçlarına mahsup veya iade talep edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.