Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 11:27 (Üye) Soru : Sayın Yetkili 2020/3-4-5 aylara ait devlet Ülke genelinde Vergi ve SGK ödemelerini 6 ay ertelendi bu vergi ve SGK primler yapılandırmaya giriyor mu. Ülke geneli erteleme oldu. çıkan 7256 sayılı Yapılandırma Kanun içerisinde mücbir sebep olanlar girmediğini söylüyor. Ülke Geneli olan erteleme mücbir sebep mi sayılıyor. bizim sitede olan SGK Primleri ertelendiği için yapılandırmaya girer mi. teşekkür ederim

Cevap : “Bu Kanun kapsamına giren do¨nemlere ilis¸kin olup bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla 213 sayılı Kanunun 15 inci maddesine go¨re mu¨cbir sebep ha^li ilan edilmesi nedeniyle beyanname verme ve o¨deme su¨resi ertelenen vergilerden, o¨deme su¨resinin son gu¨nu¨ 2020 yılının Ekim, Kasım veya Aralık ayına tekabu¨l edecek s¸ekilde belirlenenler hakkında bu Kanun hu¨ku¨mleri uygulanmaz.” (7256 sayılı Kanun, Madde 2/3-b) “Bu Kanun kapsamına giren do¨nemlere ilis¸kin olup, bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla 5510 sayılı Kanunun 91 inci maddesinin u¨c¸u¨ncu¨ fıkrasına go¨re mu¨cbir sebep ha^li ilan edilmesi nedeniyle o¨deme su¨resi ertelenen primlerden o¨deme su¨resinin son gu¨nu¨ 2020 yılının Ekim, Kasım veya Aralık ayına tekabu¨l edecek s¸ekilde belirlenenler hakkında bu Kanun hu¨ku¨mleri uygulanmaz.” (7256 sayılı Kanun, Madde 2/16)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.