Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 11:26 (Üye) Soru : Merhaba;Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanan personelimiz,firmanın normal çalışmaya geçip 7252 kanun Numarası ile tanımladık.Dönem olarak eylül,ekim ve kasım dönemlerinde bu çalışan 7252 kanun indiriminden faydalanacak.Fakat bu kişi için Eylül ayından itibaren ücretsiz izin desteğinden faydalandırdırk(nakit ücret sistemine giriş yaptık) Tabi sistem uyarıya rağmen izin verdi?Cezai işlem olur mu ,geri ödeme vs..Anlamadığım zaten ücretsiz izin gösterrildiği için prim zaten tahakkuk etmiyor?Devletin maddi zararı var mı?

Cevap : 7252 sayılı destek ; Normalleşme teşviki kapsamında işlem gören bir sigortalının, tekrardan Kısa çalışma/nakdi ücret desteği uygulamasından yararlanmaya başlaması durumunda teşvik durdurulur. Bu durumda sigortalı KÇÖ/NÜD almaya başlar. Sigortalının KÇÖ/NÜD uygulaması sona erdiğinde sigortalı kalan süre kadar normalleşme teşvikinden yararlandırılabilir. Normalleşme teşviki KÇÖ/NÜD uygulamalarının sonlandırıldığı ayı takip eden aydan itibaren başlatılmaktadır ve 3 ay olarak uygulanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.