Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 12:37 (Üye) Soru : Merhaba, Covid nedeni ile 10 gün raporu bulunan kişinin raporunda RAPOR DURUMU: Çalışır yazıyor. Bu ne demek acaba? 1-Kişi Raporlu ama isterse raporlu olsa bile çalışır (Kişi bilgisayar yazılımcısı yani evden çalışabilir) 2- 10 gün sonra çalışır. --------------------------------------------------------------------------------------- Başka bir soru: Raporlu kişi için SGK Vizite ekranında ÇALIŞMIŞTIR'ı secersem bu durumu aylık bildirge ve bordroya nasıl yansıtmalıyım? Teşekkürler,

Cevap : Raporlu işçinin raporlu bulunduğu sürelerde çalıştırılmaması gerekir Çalışanın istirahat raporu süresinde çalıştığı tespit edilmesi durumunda, Çalışana Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalıştığı günler için iş göremezlik ödemesi yapılmaz, ödenmişse yersiz ödeme kapsamında kanunî faizi ile birlikte geri alınır. Çalışanın hekimin bildirdiği tedbir ve tavsiyelere uymaması sonucu tedavi süresinin uzamasına veya iş göremezlik oranının artmasına ve malûl kalmasına neden olması halinde, kendisine ödenecek iş göremezlik ödeneğinin dörtte birine kadarı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eksiltilir. İşveren tarafında, istirahat süresinde sigortalısını çalıştıran işverenlere, bu nedenlerle Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılan sağlık hizmetine ilişkin giderler ile yol gideri, gündelik ve refakatçi giderleri ödetilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.