Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 12:47 (Üye) Soru : Sayın Danışman, sigortalı olarak bir yerde çalışan kişi, çiğ köfteci açarak Vergi mükellefi olacaktır. Sigortalı çalıştığı yerde öğle ye kadar çalışıp, öğleden sonra çiğ köfteciyi işletecektir. Soru 1: Bu kişi sigortalı olduğu için açtığı çiğ köfteci de işçi çalıştırmak zorunda mı dır? Soru 2: İşçi çalıştırmadan iki işi de kendisinin yapması SGK açısından sorun teşkil eder mi? Soru 3: Böyle bir durumda dikkat etmemiz gereken başka bir husus var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Öncelikle bu kişinin çiğ köfte işini kendisi icra edecekse yeni bir işçi çalıştırma zorunluluğu yoktur. Ancak sigortalı bulunduğu yerde de fiilen çalışması esastır Aksi halde sahte sigortalılık olarak değerlendirilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin fiilen çalıştığı yerde sigortalı olmasıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.