Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 13:39 (Üye) Soru : Merhaba, Çalıştığımız şirketteki bir personel karantina nedeni ile 14 gün evde geçirdi, bu dönemde sağlık rapor aldı ve sisteme raporu düştü. Şirketin politikası maaşını tam ödemek ve işçiden SGK dan aldığı parayı şirkete getirip gelir yazması yönündedir. Ay sonu işçi bordrosu düzenlerken raporlu olduğu tarihleri bordro da işaretlersek maaşı eksik hesaplanıyor, acaba bordro yaparken rapor tarihlerini işaretlemeden normal çalışma olarak mı işaretleyeceğiz? Bu şekilde yapmanın cezai bir durumu var mıdır? Ya da işaretleyip eksik gün mü bildireceğiz , eğer böyle yaparsak maaşı eksik tahakkuk eder ama tam ödenmiş olur ve hesap açık kalacak, yardımınızı rica ederim. Teşekkürler, Saygılarımla.

Cevap : Eğer raporlu günleri onaylamaz iseniz ipc olur Rapor onaylanırsa işçi işgöremezlik ödeneği alabilir. İşveren ödemeyi atıfet kabilinden yapacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.