Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.11.2020 12:16 (Üye) Soru : Merhaba benim sorum Serbest Meslek Kazancında olan bir şahıs firmasına defter beyana geçince aktifine araç kayıt ettik ve aracı 10 sene almış bir afaki bir rakam girdik satış rakamını tam bilmediğimz için. 2020 yılında araç satış yaptığımızda satış rakamı şuan ki durumda yüksek olduğundan aradaki satış kar olarak karşımıza çıkmakta. aracı şuanki güncel değeriyle degerleme yapabilirmiyiz. yada aktifden kayıttan çıkarıp araç la ilgili giderleri inidirm konusu yapmazsak. nasıl bir yol izelemek daha doğru olur teşekkürler

Cevap : SM erbapları zaten Defter beyan sisteminde defter tutar Şahız firmasında defter beyan sistemine (SMK Defterine ) geçiş olmaz.Hangi şekilde hangi deftere kayıtlı olursa olsun aracın satışında Gerçek satış bedeli üzerinden Fatura veya e-smm düzenlenir satış ile alış arasındaki fark gelir olarak kayıtlarda yer alır.Başka bir yöntem olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.