Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.12.2020 08:54 (Üye) Soru : gerçek kişi mükellefimiz ve çalışanları covid olmuştur.karantinadadırlar , bu durumda işçilerin sgk larını nasıl bildirim yapmalıyız. tam göstermek istediğimiz kişileri ücretli izinli gösterebilirmiyiz. bir kaç işçisiini nisan döneminde nakdi destekden yararlandırmıştık 12.ayda kçö yararlandırabilirmiyiz.

Cevap : İşçiler kçö den yararlanıyorlar ise raporlu olan günler onaylanıp 27 kod ile bildirilmelidir. İşçiler nüd alıyorlar ise ve raporlu iseler raporlu günler onaylanmalı ve 29 kod ile bildirilmelidir. İşçiler ne kçö ne nüd almıyorlar ise rapor onaylanmalı 01 kod ile bildirilmelidir Raporlu işçinin priminin tam ödenmek istenmesi;Bu şekilde eksik günlerin nedeni “01- İstirahat” kodu ile bildirilen sigortalılar için söz konusu bildirim, aynı zamanda çalışılmadığına dair bildirim yerine geçeceğinden ayrıca Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişinin yapılmasına gerek kalmayacaktır. Diğer taraftan, aylık prim hizmet belgesinde eksik gün nedeni “01-İstirahat” olarak Kuruma bildirilmeyen ve toplu iş sözleşmesi gereği veya işverence atıfet kabilinden primleri yatırılan sigortalılara ilişkin çalışılmadığına dair bildirimin iki farklı ekran yerine tek bir ekrandan yapılması amacıyla aylık sigorta primlerinin e-bildirge ile Kuruma bildirdiği Aylık Prim Hizmet Belgesi’nde eksik günlerin nedeni için oluşturulan “01-İstirahat” paneline ek olarak ayrı bir sütun oluşturulmuştur. Bu sütun başlığında “prim bildirilen sigortalı, istirahatli olduğu sürelerde, işyerinde çalışmamıştır” ifadesi yer almaktadır. Anılan sütunda, ilgili ayda raporlu olan fakat raporlu olduğu dönemde prime esas kazançları ve ikramiyeleri işverenleri tarafından Kuruma bildirilenler ile eksik gün nedeni “12 Birden fazla” bildirilen sigortalıların istirahat döneminde işyerinde “çalışmadıklarının” kazanç ve ikramiyelerin Kuruma bildirileceği son tarih olan ayın 23’ünde saat 23;59’a kadar belirtilen sütun altında yer alan kutucukların işaretlenerek bildirilmesi gerekmektedir. bir kaç işçisiini nisan döneminde nakdi destekden yararlandırmıştık 12.ayda kçö yararlandırabilirmiyiz. yararlandırabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.