Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.12.2020 09:14 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER DİLİYORUM. EKİM/2020 MUH SGK BİR ÇALIŞANI 7252 SAYILI KANUN YERİNE SEHVEN 5510 SAYILI KANUN İLE BİLDİRİLDİ. KANUNİ SÜRESİNDEN SONRA YAPILACAK KANUN DEĞİŞİKLİĞİ MUH-SGK BEYANNAMESİ İLE Mİ? E-BİLDİRGE V2 SİSTEMİNDEN İPTAL VE EK İLE KANUN DEĞİŞİKLİĞİMİ YAPMALIYIM.. MUH SGK BENNAMESİ İLE YAPACAKSAM. İLK SATIR BELGE MAHİYETİ: İPTAL KANUNTÜRÜ : 5510 SAYILI KANUN TAHAKKUK NEDENİ: ? NE YAZMALIYIM İİKİNCİ SATIR: ? ne yazmalıyım BELGE MAHİYETİ : EK KANUN TÜRÜ: 7252 SAYILI KANUN TAHAKKUK NEDENİ : ? NE OLMALI KANUNİ SÜRESİ DıŞINDA MI? kanun değişikliği mi? ne denediysem hata mesajı geliyor yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Cevap : SGK bildirimleri bölümünde hata olması durumunda “Sigortalı Çalışan Bilgileri (Kapsar Nitelikli)” bölümü, düzeltme beyannamesinde daima tüm çalışanlara ilişkin son durumu gösterecek şekilde düzenlenmelidir. “SGK Bildirge Değişiklikleri (Önceki Beyannameden Farklar)” bölümünde ise çalışanlara ilişkin düzeltilmek istenen kayıtlar asıl, ek ve iptal şeklinde ifade edilmelidir. Bir işyerine ilişkin olarak kanun numarası, belge numarası, tahakkuk nedeni bazında verilen ilk bildirim “ASIL” bildirim olarak nitelendirilir. Kanuni süresinde veya kanuni süresinden sonra verilmesi bu durumu değiştirmez. Beyannamede değişiklik gerektiren durum işyeri sicil numarası, belge numarası, kanun numarası, tahakkuk türü itibariyle bir bildirimin ilk kez yapılması konusunda ise “SGK Bildirge Değişiklikleri (Önceki Beyannameden Farklar)” bölümünde “ASIL” kodu seçilerek bildirim satırlarına ilişkin giriş yapılır. yasal süresi dışında belge türü/ve veya kanun türü değişikliği
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.