Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.12.2020 09:43 (Üye) Soru : İyi Günler Hocam; Ben Gayrımenkul Kira Geliri vergi mükellefiyim. Birinci sorum; Kıbrıs'ta ev kiralamayı düşünüyorum. Gerçek gider usuluyle vergimi ödüyorum. Kıbrıs'ta ev kiralarsam eğer, ödediğim bu kirayı gelir vergisinden düşebilir miyim? İkinci sorum; Yunanistan ya da İtalya gibi AB üyesi ülkelerde ki ev kiralamalarına ödenen kira giderleri, kira gelirinden düşülebiliyor mu? Çok teşekkürler şimdiden, iyi ve sağlıklı günler dilerim.

Cevap : 1)-Gelir Vergisi Kanunun 74 üncü maddesinde, gerçek gider yönteminin tercih edilmesi halinde gayrimenkul sermaye iradının safi tutarının tespitinde hangi harcamaların gider olarak dikkate alınacağı hususunun düzenlenmiş olduğu, söz konusu maddede yurt dışında ödenen kira bedellerinin indirim olarak dikkate alınacağı hususunda herhangi bir hükme yer almamaktadır.İndirim yapılamaz. 2)-Hayır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.