Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.12.2020 09:31 (Üye) Soru : merhaba üstadım sorum şudur ilgili dönem işçinin raporu tarafımıza geç gelmiştir .o dönemde spek tutarı 30 gün üzerinden hesaplanmış ödenmiş hem sgk hem maaş hem muhtasar diyelim .rapor geldikten sonra bordro değiştirilmiş ek bildirge verilmiş sorum şu defter kayıtlarına müdahale edilmemiş (değişiklik yapılmamış)bundan dolayıda ipc kesilmiş bordro ile defter kayıtları uyuşmuyor diye .defter kayıtları düzeltilmelimidir ödenen ücretler var muhtasar var v.s yoksa bu şekilde kalmalımıdır.

Cevap : İşlemlerin ticari defterlere 10 gün içinde kaydedilmesi gerekir. - Kayıtlarını devamlı olarak muhasebe fişleri, bordro gibi yetkili amirlerin imza ve parafını taşıyan, yazılmış evraklara dayanarak yürüten kuruluşlarda, işlemlerin bunlara işlenmesi, deftere işlenmesi hükmündedir. İPC nin defter işleme yasal süresi dışında geldiği dikkate alınacak olursa geriye doğru bir düzeltmenin yapılmaması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.