Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.12.2020 17:11 (Üye) Soru : merhaba. kısmi süreli çalışmalarda 20 gün üzeri zorunlu 30 güne tamamlanıyordu sanırım. bu kural puantaj usulü çalışanlarda da geçerli midir.

Cevap : Kısmi çalışanlarda eksik gün hesaplandıktan sonra eksik gün nedeni olarak 06-Kısmi İstihdam kodu altında eksik günleri bildiriliyor. Bu bildirimler yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta, 20 günden fazla çalışması olanların eksik gününü bildirirken SGK 06-Kısmi İstihdam kodunu kabul ediyor. Daha öncesinde, 20 günden fazla çalışması olanların da SGK sistemi kabul ediyordu ancak yapılan yeni düzenleme neticesinde bu durum kabul görmüyor. Bu yeni düzenleme ile artık 20 günü geçen kısmi çalışmaların, kısmi statüsünden çıkartılıp normal çalışan statüsüne getirilip bildirimleri 07-Puantaj kaydı altında yapılıyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.