Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.12.2020 16:02 (Üye) Soru : merhaba İşten çıkış kodu 38 nl doğum nedeniye işten ayrılma maddesinde işçi kıdem ve işsizik parası alabiliyormu? 38 nl kod ile çıkış usuller nedir belli bir süre varmıdır doğumdan sonra bir süre gibi,işçi doğum nedeniye istifa etse işsizlik veya kıdem tazmimatı

Cevap : kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere, toplam 16 hafta çalıştırılmamaları esası yer alıyor. Çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin süresine 2 hafta ekleniyor. İşçinin isteğine ve doktor raporuna dayalı olması koşulu ile doğuma 3 hafta kalana dek çalışılırsa bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi doğum sonrasına aktarılabiliyor. Bu iznin bitiminde yazılı talepte bulunan işçiye, 6 aya kadar ücretsiz izin veriliyor. Ayrıca; izin bitiminde işe başlayan işçiye çocuğun 1 yaşına gelmesine dek günde 1,5 saatlik süt izni verilmesi de gerekiyor. yukarıdaki önelleri dikkate alan işçi istifa edebilir. KIdem ihbar ve işsizlik ödemesi alamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.