Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.12.2020 15:46 (Üye) Soru : iyi çalışmalar.DANIŞMAK İSTEDİĞİM KONU. BİR FİRMA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANACAK. BURADA ÇALIŞAN KİŞİ EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNÜYOR..YILBAŞINDAN ÖNCE EMEKLİLİĞE BAŞVURMASI MI YOKSA BİRKAÇ AY DAHA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN FAYDALANARAK ÇALIŞIP DAHA SONRASINDA EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURMASI MI AVANTAJLI OLUR.... KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALIRKEN EMEKLİ OLMASI EMEKLİLİK KAZANÇLARINI ETKİLER Mİ? ..YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..TEŞEKKÜRLER

Cevap : Kısa çalışma ödeneğinden yararlanana işçilerin adına spek üzerinden prim yatırılmamaktadır. İşçi emeklilik şartlarından yaş dışında tüm şartları yerine getirmişse adına kçö uygulamasının yapılması sorun olmayacaktır.Ama gün eksiği var ise kçö döneminde adına prim yatırılmadığı için prim gün sayısı da düşük kalacaktır. Emekli aylığı; ortalama kazanç, prim gün sayısı, enflasyon, büyüme hızı gibi birçok faktöre göre tespit ediliyor. Ortalama aylık kazancın, prim gün sayısına göre hesaplanan aylık bağlama oranı ile çarpılması sonucu emekli aylığı tutarı belirleniyor. Ortalama aylık kazanç da dönemsel tüketici enflasyonuna göre hesaplanıyor ve büyüme hızının yüzde 30’u üzerine ekleniyor. Özetle, güncellenmiş aylık kazanç ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucu emekli maaşı belirleniyor, bu maaş da geçmiş enflasyon oranında artırılıyor. 2021’nin ocak sonunda emekliliğinizi talep ederseniz 2020 yılı enflasyonu ve gelişme hızına göre aylık bağlanacak bunun üzerine 2021 Ocak emekli zammı da eklenecektir. 2020 enflasyon ve büyüme hızı belli ama 2021 enflasyon ve büyüme hızı belli değil. Bundan sonrası ise tahminlerdir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.