Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2020 09:36 (Üye) Soru : Sorularım 1- Firmam yurtdışından 250.000 Euro getirecek yapılacak kayıt örneği hakkında bilginiz varmı, 549 veya 528 veya diğer bir hesap hangisi olabilir. 2- Bu bedel Tebliğde ortaklarca serbestçe tasarruf edilebilir diyor Şirketten çekim yapılabilir deniyor. Firma bu durumda Varlık olarak getirdikten sonra bu nakiti şirketten çekerse ters kayıtla çıkış yapabilirmiyim. 3- Daha sonra karar alarak nakti sermaye artışı yapmamda bir sakınca varmıdır? Taahhüt edilen nakit sermaye döviz karşılığ ödeyebilirmiş yoksa sermaye illak TL ödenmelidir. konu hakkında bilgi rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Cevap : 1-Gerek Kanunda gerek ise tebliğde muhasebe kaydı olarak nasıl bir kayıt yapılacağı konusunda belirleme yok. 549 hesap kullanılabilir. 2-İşletmeden çekilmesi 549(B) 102(A) kaydı yapılır. 3-Sermaye artırımında kullanılabilir. İşlemler TL olarak yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.