Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2020 11:27 (Üye) Soru : Şahıs firması , kurulduktan sonra bir dükkan almıştır. İşyeri adresini bu dükkana taşıyacaktır. 1-Sahış firması kurduktan sonra almış olduğu bu gayrimenkulü kayıtlara alıp amortisman ayırabiliriz miyiz. ? 2-Dükkanı kayıtlarımıza alıp amortisman düştük diyelim 5 sene sonra sattığında dükkana fatura keseceğinden KDV ve Gelir vergisinden istisnası olurmu ? 3-Dükkanı alırken tapu harç masraflarını direk gider düşebilirmiyiz ? teşekkürler. yardımlarınız için.

Cevap : 1-Vergi dairesine bilgi verilerek Satın alınan iş yeri Aktife kayıt edilecektir.Kayıt yapıldıktan sonra Amortisman ayrılır. 2-İş yeri ne zaman satılırsa satılsın Satış için Fatura düzenlenir faturada % 18 KDV hesaplanır. GV ve KDV İstisna olmaz. 5 yıllık istisna Aktife kayıtlı olmayan özel mülkiyetler (şahsi varlık) olanlar içindir. 3-Tapu harcı gider olarak kayıtlara alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.