Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.12.2020 13:02 (Üye) Soru : merhaba, biz yurt ıcınden mal alıp-satan bir LTD STI yiz. E-FATURA mukellefiyiz. bir müşterimize sattıgımız bilgisayarı iade almamız gerekiyor, fakat müşterimiz nihai tüketici oldugu icin fatura kesemiyor. 1- nihai tüketiciden ürünü, gider pusulası ıle alabilirmiyiz? 2- gider pusulası ile ürünü alacak isek, gider pusulasında ürün bedelinin dışında KDV veya STOPAJ olacak mı? eger olacaksa oranı nedir? 3 - gider pusulası ıle aldıgımız urunu, başka bir müşterimize e-fatura ile (kdv li olarak) satış yapabilirmiyiz? tesekkurler.

Cevap : İade için Gider pusulası düzenlenecek Gider pusulasında KDV gösterilecek,Bu kdv indirim konusu yapılacaktır. GV stopajı hesaplanmaz.İade alınan mal tekrar elbette satılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.