Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.12.2020 13:49 (Üye) Soru : merhaba üstadım, 2020 yılı için 7252 sayılı teşviki alan işverenler yeni yayınlanan kısa çalışma ödeneği tebliğine göre 7252 teşvikini sgk ya geri ödemeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi? 2020 de alınan teşviki geri ödemeden yararlanılamaz ise bu durum 2021 yılında da geçerli olur mu, yıl değiştiği için farklı bir durum söz konusu olur mu? sağlıklı günler dilerim...

Cevap : Sigortalılar için aynı ayda hem 7252 hem de Kısa çalışma ödeneği/Nakdi ücret desteği uygulanması durumunda KÇÖ veya NÜD ödemeleri yersiz olarak değerlendirilir ve faizi ile birlikte geri alınır. Destek süresi, koronavirüs (Covid-19) gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ya da nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri halinde, 31/12/2020 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren 3 aydır. .Destekten, üç ay süreyle her bir ay için; -Kısa çalışma ödeneği alan her bir sigortalı için kısa çalışma ödeneği aldığı aylık ortalama gün sayısı, -Nakdi ücret desteğinden yararlanan her bir sigortalı için nakdi ücret desteği aldığı aylık ortalama gün sayısı, kadar yararlanılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.