Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.12.2020 14:02 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Bağımlı olarak çalıştığım SPK denetimine tabi Gayrimenkul ekspertiz hizmeti veren bir A.Ş.'nin son Yönetim Kurulu Seçimi 2018 Mart ayında yapılan Genel Kurul ile 3 yıl için seçilmişti. Pandemi nedeni ile olabilecek bir gecikmeyi engellemek adına Genel Kurul Üyeleri, Yönetim Kurulunun görev süresi dolmadan Olağanüstü Genel Kurul ile tekrar Yönetim Kurulu seçimi yapabilir mi? Bildiğim kadarı ile Ölüm,istifa ve süre dolmadan yeni Yönetim Kurulu seçimi yapılamaz. Şunu da belirtmekte fayda var Genel Kurul Üyelerinin tamamı Yönetim Kurulu Üyelerini oluşturuyor. Yani itiraz konusu oluşturabilecek bir durum söz konusu olmayacak. Sizlerin görüşü nedir , nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap : sermaye şirketleri her hesap dönemi sonunda üç ay içinde genel kurullarını yapmış olmaları gerekmektedir. eksik yıllarınız dahil genel kurullarınız ile birlikte yeni yönetim kurulu seçiminin de yapılmasına engel bir düzenleme bulunmamaktadır. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.