Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.12.2020 14:50 (Üye) Soru : üstadım merhabalar, sorum sınıf değiştirme 2. sınıf defterden 1. sınıfa geçiş. 1-gıda maddelerinin bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan satışını yapan aracılar yıllık gayrisafi iş hasılatınamı yıllık alış satış tutarlarınamı 2-evde kullanılan elektrikli cihazların onarımı buzdolabı, fırın. çamaşır makinası, bulaşık makinası oda klima elektrikli küçük ev aletleri vb gayrisafi iş hasılatınamı yıllık alış veya satış tutarınamı, 3-belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda pasta ve unlu mamüllerin satışı gayrisafi iş hasılatı yıllık alış ve satış tutarı

Cevap : 1-Mal alaış/satış bedelleri satışı yapanın kayıtlarını alınıyor ise Alım satım değerleri dikkate alınır Sadece komisyon geliri için fatura düzenleniyor ise Gayrisafi hasılat ölçüsü dikkate alınır. 2-Gayrisafi hasılat ölçüsü dikkate alınır. 3-Mal alış satış değerleri dikkate alınır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.