Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2020 12:07 (Üye) Soru : MERHABA e ticaret işiyle uğrşan şirketimizde wev sitemizden 2.el ürün satışı yapmak istiyoruz. kdv mükellefi olmayan kişilerden alacağımız bu ürünlere gider pusulası düznelyerek stoklara almak istiyoruz.Dikkat edilmesi gereken yada başka şekilde vuk knauna göre bir şey varmıdır? Birde bu ürünleri stok lara almadan satışa aracılık etmek istesek nasıl bir yol izlemeliyiz.Aramızda sözleşme yada herhangi bir evrak olmalımıdır.

Cevap : Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınacak mal için Gider pusulası düzenlenir. Gider pusulasında GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.Aracılık yapılan işlemler için Komisyon faturası düzenlenir:Sözleşme hukuki hakların korunması için düzenlenen belgedir .Tercih mükellefindir. Böyle bir zorunluluk olmaz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.