Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 09:42 (Üye) Soru : Merhaba,bildiğiniz gibi 30 hazirandan önce o işyerinde kısa çalışmadan faydalanamayan(450 gün vb.şartlarını sağlayamayan)bir işçi için 1.12.2020 itibariyle kısa çalışmaya başvuru yapacağız,ilk 7 günü yarım ücret olarak bordrolaştırmamız gerekir mi?(işyeri faaliyetini tamamen durdurdu)işkur'dan aldığımız bilgi daha önce o işyerinde kçö uygulandığı için yeni başvuruda ilk 7 gün hesabı yapılmayacak,0 gün bildirilecek şeklindedir.Burada konuya işçi bazında mı işyeri bazında mı bakmak gerekir?Saygılarımla.

Cevap : Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.