Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2020 15:24 (Üye) Soru : Soru: AZ ÖNCE SORMUŞTUM SORUYU VE CEVABI ALTTA. pARDON AMA TİCAR MAL ALIMINDA GELİR STOPAJ %5 HESAPLANMAZMI KDV OLMADĞINI BİLİYORUM.Esbaf muaflık belgeside kaldırıldı diye biliyorum. NEDEN GELRİ VERGİSİ OLMAZ AÇIKLARMISINIZ. SATARKEN KDV UYGULAYACAĞIM DEĞİLMİ MERHABA e ticaret işiyle uğrşan şirketimizde wev sitemizden 2.el ürün satışı yapmak istiyoruz. kdv mükellefi olmayan kişilerden alacağımız bu ürünlere gider pusulası düznelyerek stoklara almak istiyoruz.Dikkat edilmesi gereken yada başka şekilde vuk knauna göre bir şey varmıdır? Birde bu ürünleri stok lara almadan satışa aracılık etmek istesek nasıl bir yol izlemeliyiz.Aramızda sözleşme yada herhangi bir evrak olmalımıdır. Cevap:Sayın, Vergi mükellefi olmayan kişilerden alınacak mal için Gider pusulası düzenlenir. Gider pusulasında GV stopajı ve KDV hesaplanmaz.Aracılık yapılan işlemler için Komisyon faturası düzenlenir:Sözleşme hukuki hakların korunması için düzenlenen belgedir .Tercih mükellefindir. Böyle bir zorunluluk olmaz Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : NEDENİ ; SİZİN MAL ALDIĞINIZ KİŞİ GVK 9. MADDESİNDE BELİRTİLEN ESNAF MUAFLIĞINDAN YARARLANAN KİŞİ DEĞİLDİR.VERGİ MÜKELLEFİ OLMAYAN KİŞİDİR. % 5 STOPAJI DÜZENLEYEN 94/13 MADDESİNİN GİRİŞİNDE . "...ESNAF MUAFLIĞINDAN YARARLANANLARA MAL VE HİZMET ALIMLARI KARŞILIĞINDA YAPILAN ÖDEMELERDEN," DİYE TANIMLAMA YAPILMIŞTIR. SONUÇ OLARAK ; GVK 9. MADDESİNİ SONRADA 94/13. MADDESİNİ BİR KEZ DAHA İNCELEYİNİZ.DİĞER TARAF DAN ESNAF MUAFLIĞI BELGESİ DE KALDIRILMADI.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.