Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 09:40 (Üye) Soru : merhaba vergi danışmanınıza aşağıdaki soruyu sordum ve yine aşağıdaki cevabı aldım. size sorum peki bu durumda şubeye sgk açılışı yapmaya gerek var mı? Soru: yakın adreslerde aynı vergi dairesi sınırları içinde mükellefiyetsiz bir şube açılabilir mi? bundan dolayı Vergi dairesine herhangi bir açılış yapmadan beyannameleri merkezden vermek için sadece dilekçe ile bildirim yapmak yeterli mi?. ticaret sicile şube tescil ettirmek gerekir mi? Cevap:Sayın, Mükellefiyetsiz Şube kavramı Muhtasar beyanname ve SGK bildirgesinin birleştirilmesi ile önemi kalmamıştır Merkez ve şubelerin Muhsgk tek beyannamede merkezden verilecektir.Şube açılışı için Şirket karar alarak Ticaret sicilde tescil ettirecek ve VD ne bilgi verecektir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Şube adresi ile sgk açılışı yapılabilir. İşyeri Türü : Merkez / Mükellefiyetsiz Şube :Vergi Dairesine Muhtasar Beyanname vermek zorunda isek işyeri türü olarak Merkez seçilmelidir. Eğer Muhtasar yönünden bağlı olduğumuz vergi dairesine dilekçe vererek mükellefiyetsiz şube açılmış ise , hem merkeze ait bilgileri hem de mükellefiyetsiz şube ayrı ayrı satır olarak yazılacaktır. Birden fazla mükellefiyetsiz şube olabilir. Her Mükellefiyetsiz şube ayrı ayrı yazılmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.