Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 09:40 (Üye) Soru : merhaba 15 yıl 3600 gün ile istifa dilekçesi vermek isteyen kişi net ücret ile çalışmatadır.bilindiği gibi net ücretlerde yıl sonuna doğru brut ücret vergi diliminden artmakta ve daha fazla olmakta. bu kişi aralık sonu isifa ederse son brüt ücret aralık ayındaki örneğin 6000 brüt mü olur. ocak 2021 ücretler sıfırlandığından ocak ayı brüt düşecek örneğin 5000 olacak bu duurmda 15 ocak çıksa son aldığı brüt hangi rakamdan hesaplanır. Son aldığı brüt tam anlamını öğrenebilirmiyim?sizden de fikir almak istedik.

Cevap : Kıdem tazminatı hesabında baz alınan ücretler kişinin son ücretleridir. Yani yıl içerisinde zam almış bir kişinin zamlı olan kazancı dikkate alınmalıdır. Son ücret, kişinin son bordrosundaki ödenen ücreti değil, son 1 aylık/30 günlük ücreti olmalıdır. Dikkate aldığımız ücret, kişinin 1 aylık çalışması karşılığı olan tam ücreti olmalıdır. Kıdeme esas ücret, kişinin asıl ücretinin yanında ek kazançlarını/yan haklarını da kapsamaktadır. Bu kazançlar nakit olarak ödenen kazançlar da olabilir, ayni mal ya da hizmet olarak karşılanan menfaatler de olabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.