Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 09:49 (Üye) Soru : Şirketimiz Komek kursiyerlerinin el emeği ile yaptıkları ürünleri internet sitesi üzerinden satışına aracilik yapacak. Her kursiyerin vergiden muaf esnaf kaydı bulunmaktadır.Satilan ürünlerin parası bizim hesabımıza yaticak.. ürünü satan emekçiye kargo gideri ve komisyonumuzu fatura edeceğiz geri kalan ürün satışından kalan parayı satıcıya ödeyeceğiz bunun için yapmamiz gereken kayıt şekli ve usulü nasıl olmalıdır..Alicadan gelen paradan bizim komisyonu ve masraflari düşüp satıcıya göndereceğiz

Cevap : El emeği ile yapılan ürünler nedir. GVK 9. maddede farklı tanımlar ve GVK 94 de farklı Stopaj oranı vardır. GVK 9. maddeden yararlananlara ödenen paralar için Gider pusulası düzenlenir GVK 94. maddedeki Stopaj yapılır.Malı alan ve satan mükellef ise satış için Fatura düzenleyecek ve satışı 600 hesaba kayıt yapacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.