Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 10:12 (Üye) Soru : Doktor mükellefim uruguayda çalışan bir kişiye ameliyat ediyor buna fatura keseceğimizde uruguaydaki sosyal sigorta güvencesi olan şirkete kesmemizi istediler bu keseceğimiz faturada kdv ve stopaj olacak mi ? ihracat kapsamında mi bu konuda bilgilendirirseniz

Cevap : 7104 Sayılı Yasa ile KDV Kanunu’nun 13. Maddesine (l) bendi eklenmiştir. Böylece Sağlık Bakanlığınca izin verilen gerçek veya tüzel kişiler tarafından, Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu GERÇEK KİŞİLERE, münhasıran sağlık kurum ve kuruluşlarının bünyesinde verilen; - koruyucu hekimlik, - teşhis, - tedavi - rehabilitasyon hizmetleri 01.06.2018 tarihinden itibaren KDV’den istisna edilmiştir. GV stopajı yapılmaz. Hastanın adı ve soyadının mutlaka e-smm de olması gerekir makbuz istenilen kurumun ismi de yazılabilir..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.