Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.01.2021 17:55 (Üye) Soru : Sn,İlgili, 1-Kendi internet sitesinden satışı var. 2-Sanal Magazalarda Komisyon karşılığı satışı var.(Trendyol,n11 gibi) 3-Google,Facebook platformlara reklamlar vererek müşterilerine tıklanma oranında fatura kesiyor.Reklamlara aracılık hizmeti veriyor. 4-2019 mayıs döneminde E arşiv ve Efatura Mükellefi oldu. 5-Brüt Satışları 2018,2019 ve 2020 yılları 5 milyon altı cirosu vardır. bu kriterlere baktığımızda 2021 yılı için e defter zorunluluğumuz var mıdır?

Cevap : Merhaba; üçüncü maddede belirttiğiniz reklamlara aracılık hizmeti veriyorsa; - Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları ayrıca; 1/7/2020 tarihine kadar (2020 veya müteakip hesap dönemlerinden itibaren bu paragrafta belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükellefler ise işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde) başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır. takip eden takvim yılı başı itibariyle de e-defter yükümlülüğğü olacaktır iyi günler
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.