Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.12.2020 12:20 (Üye) Soru : MERHABA, GAYRIMENKUL DANIŞMANI OLARAK TİCARİ FAALİYETİMİ SÜRDÜRÜYORUM. YAKIN ZAMANDA TAŞINMAZ ALIP SATMAYA DA BAŞLAYACAĞIM, BU KONUDA ARAÇLARDA OLDUĞU GİBİ YILLIK 3 ADET ALIM SATIMA KADAR GELİR VE KDV VERGİ MUAFİYETİ GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU OLUR MU? OLMAZ İSE SATIŞLARIMDA ÖDEYECEĞİM GELİR VE KDV VERGİ ORANLARIM NE KADAR OLACAKTIR? AYRICA BU SATIŞLAR İÇİN ALIM SATIM FARKI KADAR KOMİSYON FATURASI KESSEM YETERLİ OLUR MU? TEŞEKKÜRLER...

Cevap : GAYRİ MENKUL TİCARETİ YAPANLARDA ADET SINIRLAMASI OLMAZ. SATILMAK ÜZERE ALINAN GAYRİMENKUL SATIŞI YAPILDIĞINDA SATIŞ FATURASI DÜZENLENİR. SATIŞ BEDELİ ÜZERİNDEN KDV HESAPLANIR. KDV İSTİSNASI OLMAZ. GAYRİMENKUL SATIŞINA ARACILIK EDİLMESİ HALİNDE ALINACAK KOMİSYON BEDELİNE FATURA DÜZENLENİR. FATURADA KDV HESAPLANIR KDV İSTİSNASI OLMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.